Zgrzewarki do rur
Maszyna do zgrzewania rur to narzędzie, które jest niezbędne podczas wykonywania domowych instalacji wodnych lub gazowych. Do sprawnego połączenia rur wykonanych z tworzywa sztucznego przyda się zgrzewarka do rur, która rozgrzewa się do określonej temperatury i łączy ze sobą nadtopione elementy. W ten sposób trwale spaja rury PP. Wybierając zgrzewarkę do rur plastikowych, pod uwagę należy wziąć m.in. moc, rozmiar adapterów, trwałość obudowy oraz dostępne opcje regulacji. Czym charakteryzuje się dobrej jakości zgrzewarka do rur PP? Jak wygląda zgrzewanie rur plastikowych? Sprawdź bogatą ofertę produktów w sklepie Bisbrydex i znajdź coś dla siebie.
Zgrzewarka do rur — jak działa?
Rury wykonane z tworzywa sztucznego coraz częściej zastępują popularne przez lata rury miedziane. Zgrzewarka do rur PP powinna przypaść do gustu osobom, które same chcą wykonać domową instalację wodną lub CO.
Jak działa zgrzewarka do rur plastikowych? Maszyna do zgrzewania rur nie jest skomplikowanym narzędziem. Wystarczy podgrzać urządzenie do odpowiedniej temperatury, a następnie przyłożyć zgrzewane rury. Stopione wewnętrzne i zewnętrze części łączą się ze sobą i tworzą trwałą, odporną spoinę. By jednak osiągnąć zamierzony efekt, obsługa zgrzewarka do PP wymaga dużej dokładności. Wszystko po to, by uniknąć uszkodzeń i przecieków.
Maszyna do zgrzewania rur — do jakich rur?
Wybierając zgrzewarkę do rur, trzeba wziąć pod uwagę materiał, który chcemy stopić i połączyć. Dostępne modele pozwalają uzyskać podobne efekty, ale na różne sposoby. Maszyna do zgrzewania rur może łączyć m.in.:
• rury PP — są wykonane z polipropylenu, materiału odpornego na nawet 100 stopni Celsjusza. Oznacza to, że stopić ten materiał, niezbędna jest maszynka do zgrzewania rur PP, która nagrzewa się właśnie do tej temperatury;
• rury PEX — tutaj zgrzewanie rur plastikowych powinno odbywać się w temperaturze powyżej 130 stopni Celsjusza;
• rury PE — wykonane są polietylenu, co oznacza, że maszyna do zgrzewania rur nie musi nagrzewać się do wysokich temperatur. Wystarczy 60 stopni Celsjusza, by stopić tworzywo.
Zgrzewarka do rur — rodzaje
W ofercie Bisbrydex dostępne są takie maszyny do zgrzewania rur jak:
• zgrzewarka doczołowa do rur — narzędzie to nagrzewa sam rant rury i dociska zgrzewkę tak, by nie powiększać średnicy. Jest to doskonała alternatywa dla zgrzewarek mufowych. Zgrzewarka doczołowa do rur wykorzystuje docisk ręczny lub automatyczny;
• zgrzewarka hydrauliczna — służy do łączenia czołowego (np. rura-rura lub rura-złączka). Tego typu zgrzewarka do rur sprawdzi się w wykonywaniu instalacji kanalizacyjnych oraz innych sieci wodnych.
Nie wiesz, jaka maszyna do zgrzewania rur spełni Twoje oczekiwania? Skontaktuj się z naszymi ekspertami i skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia.
Zgrzewanie rur plastikowych — na co zwrócić uwagę?
Przy zgrzewaniu rur plastikowych, bardzo ważne jest, by wybrana maszyna umożliwiała sprawą regulację temperatury, która jest kluczowa podczas stapiania ze sobą rur wykonanych z tworzywa sztucznego. Dzięki temu narzędzie sprawdzi się jako zgrzewarka do rur PP oraz innych materiałów.
Dobrej jakości zgrzewarka do rur PP powinna posiadać moc na poziomie 1000 W. Im wyższa moc, tym nagrzewania jest szybsze, a praca przebiega sprawniej. Pod uwagę należy również wziąć tzw. średnicę pracy. Maszyna do zgrzewania rur powinna być wyposażona w różne matryce. Szeroki wybór pozwala na pracę z różnego rodzaju rurami, które będą miały zastosowania do różnych instalacji.
Jak wykonać zgrzewanie rur plastikowych PP?
Technika zgrzewania rur PP i kształtek to tzw. polifuzja termiczna. To uważana przez ekspertów najlepsza metoda stosowana w wielu instalacjach. Technika ta polega na podgrzaniu plastikowej rurki do temperatury 260-270 stopni Celsjusza. W miejscu łączenia rur powstaje bardzo dokładny zgrzew charakteryzujący się perfekcyjną szczelnością. Wbrew pozorom zgrzewarka do PP jest bardzo łatwa w obsłudze. Chcąc zgrzać ze sobą rury, należy:
• ustawić elektrody grzewcze na odpowiednią temperaturę;
• obciąć rurę na odpowiednią długość, uwzględniając część, która znajdzie się w kielichu kształtki;
• zaznaczyć głębokość osadzenia rury w kształtce.
Następnie należy podgrzać końcówki rur tak, by materiał stał się na tyle elastyczny, by koniec rury móc wcisnąć do kielicha kształtki. Po wychłodzeniu rury są ze sobą dokładnie zespolone, a nadmiar tworzywa znajduje się na obwodzie zgrzewu.
Nie wiesz, jaka maszyna do zgrzewania rur sprawdzi się podczas wykonywanych przez Ciebie prac? Skorzystaj z pomocy ekspertów Bisbrydex i znajdź narzędzie, które spełni wszystkie Twoje potrzeby i oczekiwania.
Wyświetlanie wszystkich 3 wyników